دهقان آنلاین(اخبار کشاورزی ایران): به گزارش خبرنگار مهر، احمد زارعی دوشنبه شب در جلسه بررسی و مکانیزم ارزیابی خسارت‌های سیلاب و بارندگی‌های اخیر در سالن جلسات فرمانداری دزفول اظهار کرد: ارزیابی‌های اولیه از خسارات وارد شده به بخش کشاورزی شهرستان بر اثر سیلاب فروردین ماه انجام شده اما برای برآورد خسارات وارده به ابنیه و […]

دهقان آنلاین(اخبار کشاورزی ایران):


به گزارش خبرنگار مهر، احمد زارعی دوشنبه شب در جلسه بررسی و مکانیزم ارزیابی خسارت‌های سیلاب و بارندگی‌های اخیر در سالن جلسات فرمانداری دزفول اظهار کرد: ارزیابی‌های اولیه از خسارات وارد شده به بخش کشاورزی شهرستان بر اثر سیلاب فروردین ماه انجام شده اما برای برآورد خسارات وارده به ابنیه و زیرساخت‌های بخش کشاورزی شهرستان باید منتظر فروکش کردن آبگرفتگی های موجود باشیم.

وی افزود: تاکنون ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی دزفول تحت تأثیر سیلاب قرار گرفته که این میزان در حال افزایش است به گونه‌ای که به عنوان مثال در منطقه زاویه‌ها اراضی اشباع شده و آب همانند چشمه از زیر زمین فوران می‌کند که این امر موجب افزایش خسارات و میزان اراضی کشاورزی متأثر از سیلاب خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی دزفول عنوان کرد: از میزان ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی گرفتار در سیلاب چهار هزار هکتار به صورت ۱۰۰ درصد زیرآب رفته و درصد زیر آب رفتن مابقی اراضی متغیر است.

زارعی ادامه داد: بنابراین تاکنون بر اساس ارزیابی‌های انجام شده ۹۵۰ میلیارد ریال به محصولات کشاورزی دزفول در زمینه زراعی، باغی و دامی خسارت وارد شده که این میزان خسارت جدا از خسارت‌های وارده به زیرساخت‌ها و ابنیه کشاورزی شهرستان به دلیل عدم فروکش آب و عدم امکان برآورد آنها است.

وی یادآور شد: محصولاتی همچون گندم، کلزا، چغندرقند، صیفی جات و باغات مرکبات از جمله محصولات کشاورزی هستند که براثر بارندگی‌ها و سیلاب با بیشترین میزان خسارات مواجه شده اند.

زارعی با بیان اینکه تنها ۲۱ درصد از محصولات کشاورزی آسیب دیده تحت پوشش بیمه هستند، گفت: طی صحبت‌های انجام شده با صندوق حمایتی بیمه کشاورزان مقرر شده تا در اسرع وقت خسارت‌های محصولات بیمه‌ای پرداخت و خسارات محصولات فاقد بیمه نیز پیگیری شود.

مدیر جهاد کشاورزی دزفول با اشاره به تلف شدن ۳۹ رأس دام طی سیلاب اخیر عنوان کرد: در روزهای گذشته دام‌های ۱۲ روستای در معرض سیلاب تخلیه و در محل‌های اسکان شرکت‌های کشت و صنعت کارون، هفت تپه، شهید رجایی، شهید بهشتی، شهرداری و سپاه ناحیه دزفول نگهداری شده اند.

زارعی، تعداد دام‌های منتقل شده از این روستاها را ۱۵ هزار رأس دام سنگین و ۱۴ هزار رأس دام سبک برشمرد و گفت: دو هزار و ۵۰۰ بسته علوفه‌ای، ۵۶ تن تفاله ذرت و ۲۵۰ تن سبوس برای تغذیه این دام‌ها تأمین و دربین آنها توزیع شد.

وی در پایان از تلاش‌های اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان و تلاش موفقیت آمیز آنها در راستای کاهش خسارات پیش بینی شده براثر سیلاب تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سالانه حدود سه میلیون تن انواع محصول کشاورزی در شهرستان دزفول تولید می‌شود. بیش از ۹۵ درصد بذر محصولات کلزا و شبدر کشور در دزفول تولید می‌شود.


منبع: خبرگزاری مهر