هدیه متولیان آب خوزستان در آستانه هفته دولت به ۲۰ هزار کارگر نیشکر / قطع برق پمپ های توسعه نیشکر و خشک شدن مزارع / معیشت ۱۰۰ هزار خوزستانی بازیچه بی کفایتی متولیان آب قرار گرفته است !
چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ 12 ماه قبل

هدیه متولیان آب خوزستان در آستانه هفته دولت به ۲۰ هزار کارگر نیشکر / قطع برق پمپ های توسعه نیشکر و خشک شدن مزارع / معیشت ۱۰۰ هزار خوزستانی بازیچه بی کفایتی متولیان آب قرار گرفته است !

برق پمپ های آب کشت و صنعت های نیشکر را قطع کردند تا همان اندک حیات نیشکر نیز از بین برود و دیگر جانی برای مزارع نیشکر باقی نماند .

دهقان آنلاین(اخبار کشاورزی ایران):پس از قطع مکرر برق پمپ های آب کشت و صنعت های نیشکر در ماه گذشته و خسارت ۷۰ درصدی به مزارع نیشکر در اثر بی آبی ، اکنون و در آستانه هفته دولت ، متولیان آب استان ، بار دیگر دیواری کوتاه تر از نیشکر نیافته اند و در اقدامی نادرست ، برق پمپ های آب کشت و صنعت های نیشکر را قطع کردند تا همان اندک حیات نیشکر نیز از بین برود و دیگر جانی برای مزارع نیشکر باقی نماند .
مطالب متعددی خطاب به مسئولین خوزستان درباره خشک شدن مزارع نیشکر و نابودی معیشت ۱۰۰ هزار خوزستانی و کاهش ۵۰ درصدی تولید شکر در رسانه های استان منتشر شده است اما در کمال تعجب و تاسف ، دوباره در بر همان پاشنه ی بی توجهی به صنعت نیشکر و ۲۰ هزار کارگر ، چرخیده است و دست هایی در کار است تا روز به روز ، خوزستان را از صنعت نیشکر که به فرموده رهبر معظم انقلاب ، بهترین مکان برای تولید شکر در جهت خودکفایی کشور است ، محروم کند و استان را با چالش عظیم کارگری و کشور را به واردات شکر ، مبتلا نماید .
اما اینبار روی سخن مان با مردم خوزستان است چرا که گوش شنوایی برای شنیدن مظلومیت کارگران نیشکر و صنعت و تولید استان وجود ندارد . روی سخن مان به جای مسئولین استان ، با مردم خوزستان است تا در آینده ای نه چندان دور که تجمعات عظیم کارگری در اثر بحران تولید و خشکی مزارع ، شکل گرفت بدانند که مقصر چه کسانی بودند و با بی تفاوتی خود چه ظلمی در حق خوزستان روا داشتند.
پس از قطع مکرر برق پمپ های آب کشت و صنعت های نیشکر در ماه گذشته و خسارت ۷۰ درصدی به مزارع نیشکر در اثر بی آبی ، اکنون و در آستانه هفته دولت ، متولیان آب استان ، بار دیگر دیواری کوتاه تر از نیشکر نیافته اند و در اقدامی نادرست ، برق پمپ های آب کشت و صنعت های نیشکر را قطع کردند تا همان اندک حیات نیشکر نیز از بین برود و دیگر جانی برای مزارع نیشکر باقی نماند .
این بی کفایتی در مدیریت آب استان و عدم توجه به بحران نیشکر، با بیش از ۲۰ نوبت قطع برق طولانی مدت توسعه نیشکر ، میزان ضرر وارده به این شرکت را به ۹۰۰ میلیارد رسانده و عملا ناقوس بیکار شدن هزاران کارگر این شرکت که از ساکنین روستاهای مجاور طرح ها هستند را به صدا در آورده است.
این سوال پیش می آید که آیا مسئولین و متولیان آب این استان ، تعصبی به خوزستان و مردمانش دارند ؟ آیا دست هایی از درون استان تعمدا به دنبال نابودی نیشکر و به خدشه دار کردن امنیت و اشتغال این استان است؟
قطع پمپ آب کشت و صنعت های نیشکر در حالی ست که کشت های بالادستی در شهرهایی همچون دزفول ، شوشتر ، شوش ، اندیمشک و‌… با فراغ بال و بی آنکه نظارتی بر آنان باشد به میزان فراوان آب باکیفیت برداشت می کنند اما سهم شهرهای جنوبی آبادان و خرمشهر و سهم نخلستان ها و کشت و صنعت های نیشکر از این آب ، چیزی جز آب اندک و بی کیفیت و فاضلاب رها شده در رودخانه نیست.
متولیان آب استان یا از روی تغافل یا به عمد به جای نظارت بر کشت های بالادستی ، و به جای اعمال محدودیت برداشت آب در کشت های بالادستی که مملو از آب شده و همه زمین هایشان از سیرابی شبیه مرداب در آمده اند ، فقط نیشکر را در سیبل قرار می دهند و با قطع برق پمپ های آب ، مزارع نیشکر را به نابودی کشانده اند و معیشت هزاران خوزستانی را به بازیچه گرفته اند.
 به دلیل قطعی های گسترده برق و عدم آبرسانی به مزارع نیشکر. ، شاهد یک فروپاشی بزرگ در عرصه کشاورزی خوزستان هستیم که کشور را بار دیگر به یک وارد کننده بزرگ شکر تبدیل میکند و هزاران کارگر بیکار شده به دلیل از  بین رفتن مزارع نیشکر ، خوزستان را به سمت اعتراضات و تجمعات کارگری سوق خواهد داد که به دلیل تعداد بیشتر ، گسترده تر و مخرب تر از اعتراضاتی همچون گروه ملی خواهد شد و بزودی نیشکر در اثر بی کفایتی متولیان آب ، به سوژه اصلی رسانه های معاند از جمله بی بی سی تبدیل خواهد شد.
بارها از رسانه ها خطر نابودی مزارع نیشکر در اثر قطعی مکرر پمپ های آب ، منعکس شده است و اکنون نیز در آستانه هفته دولت ، بار دیگر برق پمپ های نیشکر قطع شده و اندک مزارع باقی مانده نیز در حال جان دادن است . مردم فهیم خوزستان بدانند که ما کارگران مزارع نیشکر بارها فریاد عطش و خشکی مزارع را به گوش مسئولین رسانده ایم اما با بی توجهی های مکرر روبرو شده ایم . در آینده ای نزدیک و با ادامه این روند ، شرکت توسعه نیشکر به فرجامی به مراتب عظیم تر از گروه ملی بدل خواهد شد و ۲۰ هزار کارگر و ۱۰۰ هزار خوزستانی در اثر بی کفایتی و غفلت مسئولین آب استان ، بیکار خواهند شد .
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

آخرین اخبار

سایت ها

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب