سازمان بنادر قرارداد صیادی چینی‌ها با شیلات را تأیید کرد/سازمان شیلات صدور مجوز ماهیگیری برای صیادان چینی را تکذیب کرد
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ 10 ماه قبل

سازمان بنادر قرارداد صیادی چینی‌ها با شیلات را تأیید کرد/سازمان شیلات صدور مجوز ماهیگیری برای صیادان چینی را تکذیب کرد

معاون امور بندری و مناطق ویژه اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: چینی‌ها برای صیادی در عمق ۲۰۰ متری آب‌های ایران، با سازمان شیلات قرارداد اجاره بلندمدت دارند.

به گزارش دهقان آنلاین(اخبار کشاورزی ایران)، محمدعلی حسن‌زاده در نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره فعالیت کشتی های صیادی چینی در آب های خلیج فارس و دریای عمان خاطرنشان کرد: چینی ها قراردادی در قالب اجاره بلندمدت با شیلات دارند و از فناوری صید ماهی در عمق ۲۰۰ متری برخوردارند که این فناوری در میان شناورهای صیادی ایران وجود ندارد.

این در حالی است که معاون سازمان شیلات ایران اظهارات این مقام سازمان بنادر و دریانوردی را تکذیب کرد و گفت: سازمان شیلات ایران تا به امروز مجوزی برای صید آبزیان توسط چینی‌ها صادر نکرده است و  چینی‌هایی نیز که در دریا مشاهده می‌شود برای ایرانی‌ها صید می‌کنند.

شاپور کاکولکی، معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در واکنش به اظهارات معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی مبنی بر صدور مجوز صید برای کشتی ها چینی توسط سازمان شیلات، ضمن تکذیب این موضوع گفت: سازمان شیلات ایران تا به امروز مجوزی برای صید آبزیان توسط چینیها صادر نکرده و دلیل وجود  چینی‌هایی نیز که در دریا مشاهده می‌شود فعالیت برای کشتی هایی ایران است.

وی با بیان اینکه صیادان ایرانی کشتی‌های چینی را به صورت اجاره یا اجاره به شرط تملیک دراختیار گرفته اند، افزود: این کشتی‌ها با تعدادی خدمه به ایران اجاره داده می شود اما مالکیت صید به طور کامل در اختیار بهره برداران ایرانی است.

 معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران با اشاره به مشکلات بیمه ای برخی از شناور های خارجی  برای اجاره کردن گفت: با توجه به اینکه برخی از شرکت های بیمه حاضر نمی شوند که کشتی هایی که در اختیار ایران قرار دارد را بیمه کنند شرکت های چینی نیز برای رفع این مشکل شناورها را با خدمه به شرکت های ایرانی اجازه می دهند.

وی تصریح کرد: این کشتی ها در عمق ۲۰۰ متری اقدام به صید فانوس ماهیان می کنند که البته در کنار  این صید، صید موازی نیز از سایر گونه آبزیان دارند.

کاکولکی گفت: ۸۰ کشتی کشتی برای صید فانوس ماهی در کشور وجود دارد که ۶۲ مرود آنها فعال هستند و در سال گذشته در مجموع ۲۷ هزار تن صید داشته اند که ۱۷ هزار تن  فانوس ماهی و ۱۰ هزار تن سایر آبزیان بوده است؛ از این ۱۰ هزار تن غیر فانوس ماهی صید شده توسط کشتی ها فانوس ماهی، ۸ هزار تن یال اسبی ماهی حرام گوشت و ۲ هزار تن سایر آبزیان است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته میزان کل صید انجام شده در  هرمزگان ۳۰۰ هزار تن بوده است گفت: یال اسبیها نیز با توجه به  حرام گوشت بودن در ایران غیر معکول هستند و بعد از صید به خارج از کشور صادر می شوند که یکی از مشتریان اصلی همین چینیها هستند.

بنابراین گزارش محمدعلی حسن‌زاده معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی پیش از این گفته بود که چینی ها برای ماهیگیری در عمق ۲۰۰ متری مجوز و قرارداد رسمی دارند، درباره این‌که خدمه چینی است یا نه باید گفت الان خدمه سایر شناورهایی که بنادر تردد می‌کنند از همه کشورها هستند. شناورهای ایرانی نیز الزاما ۱۰۰ درصد خدمه ایرانی ندارند و از سایر کشورها نیز در این شناورها کار می‌کنند.

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

آخرین اخبار

سایت ها

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب