دهقان آنلاین(اخبار کشاورزی ایران): خبرگزاری مهر، گروه استان ها- وحید محمدی یکتا: افزایش بی رویه قیمت ها از ابتدای امسال وضعیت بی سابقه ای را در اکثر بازارها رقم زد و شرایطی پیش آورد، که مسئولان امر از آن به « التهاب بازار» یاد می کنند. اکنون وارد نهمین ماهی شده ایم، که بار این […]

دهقان آنلاین(اخبار کشاورزی ایران):

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- وحید محمدی یکتا: افزایش بی رویه قیمت ها از ابتدای امسال وضعیت بی سابقه ای را در اکثر بازارها رقم زد و شرایطی پیش آورد، که مسئولان امر از آن به « التهاب بازار» یاد می کنند. اکنون وارد نهمین ماهی شده ایم، که بار این سوء تدبیری ها بر دوش مردم قرار دارد.

ماهها است که به خاطر سوء مدیریت در بازار، بسیاری از فروشندگان به بهانه های مختلف، قیمت ها را هر طور دلشان بخواهد، به مشتری می دهند و افزایش بدون ضابطه قیمت، ویژگی اصلی حال و هوای این روزهای بازار در استان تهران و دیگر نقاط کشور است.

هر روز شاهد راه افتادن بازار سیاه در مورد یک کالای خاص هستیم، یک روز برنج، روغن نباتی، گوشت گوساله و حالا هم نوبت قیمت تخم مرغ، مرغ، گوشت وارداتی و محصولات لبنی است، که به قول مسئولان «مُلتهب» است.

اما موضوع از آنجا حادتر می شود، که این کالاها اساسی بوده و خریدار مجبور است، برای رفع نیاز روزانه خود آن ها را خریداری کند و سبد کالای درصد بالایی از افراد جامعه هر روز کوچک و کوچک تر می شود.

کوچکی سبد کالای خریداران را به راحتی می توان از میزان فروش سوپرمارکت ها و حتی فروشگاه های زنجیره ای و نیز نوع مواد غذایی خریداری شده فهمید، آن گونه که بررسی های میدانی خبرنگار مهر نشان می دهد، سهم کالاهای غیر ضروری تر مانند آجیل، شکلات، شیر و برخی میوه ها در سبد کالاهای خانوار تهرانی به کم تر از یک چهارم تقلیل پیدا کرده است، به این معنا که خریداران سعی می کنند، ابتدا آن چه برای خوردن و سیر شدن واجب است، خریداری کنند، سپس کرایه خانه و اقساط وام ها و بدهی ها را کنار بگذارند و اگر پولی ماند، برای خرید کالاهای خوراکی غیر ضروری تر و پوشاک و آموزش و … مصرف کنند.

ثبت نام برای دریافت گوشت منجمد در برخی فروشگاه ها

در این میان صحبت از ثبت نام برای دریافت گوشت های منجمد در برخی از فروشگاه ها و صف های عریض و طویل برای آن ها به میان می آید و برخی فروشگاه ها نیز از فرصت استفاده کرده خریدار را مجبور می کنند، با هر بسته گوشت منجد، کالاهای دیگری که فروشنده تعیین می کند، نیز بخرند!

جالب تر اینجاست، که دریافت کد ملی و کارت ملی برای پیش فروش شرکت های خودروسازی کم بود، حالا برای خرید گوشت منجمد نیز باید کارت ملی نشان دهید و به گفته فروشندگان « به دستور تعزیرات حکومتی از تحویل بیش از یک بسته گوشت منجمد به هر خریدار معذوریم. »

بیشتر بخوانید:  قیمت مرغ اوایل هفته آینده کاهش می یابد

یکی از خریداران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به خریدی که از یکی از فروشگاه های زنجیره ای صورت داده بود، گفت: چندین دفعه است، در طول یک ماه اخیر برای خرید گوشت منجمد دولتی مراجعه کردم، اما هنوز موفق به دریافت حتی یک بسته گوشت نشدم، بعد از پیگیری های متعدد، کارمند فروشگاه شماره موبایلم را دریافت کرده و قرار شده به محض آمدن گوشت خبرم کند.

وی افزود: من نه احتکار کننده ام و نه دلال، شرایط را هم درک می کنم و اصلا اضافه خریدی ندارم، اما حق این را دارم، که بتوانم کالاهای اساسی و مورد نیاز خانواده ام را با قیمت های منصفانه خریداری کنم، انتظار به حق من این است، که حداقل مایحتاج خانواده ها افزایش قیمت نداشته باشد و مجبور نشویم برای خرید ارزان تر گوشت و یا کالای دیگر صف های طولانی بایستیم و یا بارها به فروشگاه ها سر بزنی تا آن کالا را داشته باشند.

نقش دلالان و تغییرات نرخ ارز مهمترین عامل افزایش قیمت ها است

در این میان معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اکنون به دلیل افزایش قیمت ها هزینه خرید کالاها و نیز خدمات در سبد خانوار افزایش یافته و هزینه های زندگی را دستخوش تغییرات اساسی کرده و توان خرید مردم را کاهش داده است.

در حال حاضر مصرف عادی بوده و غیرمتعارف نیست، ولی نمی توان از نقش دلالان و افرادی که سود خود را در التهاب بازار می بینند، چشم پوشی کرد، دلالان مانع کاهش قیمت ها هستندوی در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر، که چه عواملی سبب افزایش قیمت ها شده است، گفت: تغییرات سریع نرخ ارز در سال جاری مهم ترین عامل افزایش قیمت در کالاها بوده است.

محمد امامی امین در پاسخ به این سوال که چرا علی رغم گذشت چندین ماه از توزیع گوشت و تخم مرغ در بازار کماکان شاهد افزایش قیمت ها هستیم، نیز گفت: دلیل اصلی کمبود عرضه نسبت به تقاضا است، ایجاد تقاضای کاذب در بازار سبب عدم تطابق عرضه و تقاضا می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران به مقاومت دلالان برای جلوگیری از کاهش قیمت نیز به عنوان عامل دیگر اشاره کرد و افزود: در حال حاضر تعهدات در خصوص توزیع کالاهای اساسی در حال اجرا است و در حال حاضر نیز مصرف عادی بوده و غیرمتعارف نیست، ولی نمی توان از نقش دلالان و افرادی که سود خود را در التهاب بازار می بینند، چشم پوشی کرد، دلالان مانع کاهش قیمت ها هستند.

بیشتر بخوانید:  تمهیدات دولت برای تنظیم بازار ماه رمضان/عرضه برنج ۷۴۰۰ تومانی

زمان دقیقی نمی توان برای تعدیل قیمت ها پیش بینی کرد

وی از نشست کارگروه ستاد تنظیم بازار استان تهران خبر داد و گفت: کارگروه تعزیرات حکومتی این هفته به طور جدی نقش خود را ایفا می کند، تا شاهد کاهش قیمت ها باشیم.

امامی امین در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر، که چه زمانی را برای مشاهده کاهش قیمت ها در بازار پیش بینی می کنید، گفت: زمان دقیقی برای تعدیل قیمت ها نمی توان پیش بینی کرد، اما این اطمینان را می دهم، که با تمام توان پیگیر کاهش قیمت ها هستیم و تعزیرات حکومتی، سازمان حمایت وبازرسین اصناف به طور جدی تر در این خصوص ورود و با گران فروشی برخورد کنند.

وی قاچاق گوشت دام سبک به کشورهای همسایه علی رغم بخشنامه ممنوعیت صادرات آن را مورد اشاره قرار داد و افزود: این قاچاق نیز دلیل بخشی از گرانی های گوشت دام سبک است، باید با هماهنگی بین نهادهای ذی ربط و تشدید نظارت ها با قاچاق کالا برخورد شود.

امامی امین در پاسخ به این سوال که برخی کمبود کالاهای اساسی را علت گرانی قیمت می دانند، گفت: خیر، کمبود جنسی برای عرضه نیست، اما نمی توان نقش دلال ها و واسطه ها را نادیده گرفت، متاسفانه این افراد در همه شئون اقتصاد در حال ایفای نقش بوده و خسارات ناشی از اقدامات آن ها نیز به مردم وارد می شود.

باید نسبت به اصلاح شبکه توزیع اقدامات جدی صورت بگیرد

در این میان برخی خبرهای رسمی و غیر رسمی از توزیع نامناسب کالاهای اساسی در بازار حکایت دارد، به نحوی که به نظر می رسد، توزیع مطلوب و طبق اعلام رسمی در مناطق مختلف استان تهران را شاهد نباشیم.

البته هنوز مسئولان به صورت رسمی این خبر را تایید نکرده اند، اما در برخی محافل زمزمه های نارضایتی از نحوه توزیع کالاهای اساسی و نیز عدم نظارت دقیق بر آن وجود دارد و حال انبوهی از متقاضیان کالاهای اساسی با فروشگاه های بلاتکلیفی روبرو هستند، که تحویل گوشت دولتی و دیگر اقلام اساسی حمایتی را به آینده ای مبهم موکول می کنند و این افراد چاره ای جز خرید مایحتاج به قیمت های گزاف ندارند و روند کوچک شدن سفره خانوارها ادامه می یابد.

البته رییس سازمان صمت استان تهران به عنوان یکی از اعضا موثر ستاد تنظیم بازار این استان از تصمیم برای تشدید نظارت ها بر بازار خبر داده و به خبرنگار مهر گفت: در خصوص نحوه تولید، قیمت گذاری و توزیع کالاهای اساسی جلساتی را در هفته جاری با شبکه های توزیع، اصناف و دستگاه های نظارتی خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید:  افزایش۱۷۰درصدی قیمت موز/روایت آماری از تغییرات قیمت اقلام خوراکی

یدالله صادقی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر گلایه های مردمی در خصوص کمبود گوشت در فروشگاه های زنجیره ای نیز گفت: متاسفانه سهمیه گوشت در استان تهران به طور کامل در اختیار این استان نیست و یکی از درخواست های اکید ما این است، که شرکت پشتیبانی امور دام کشور این سهمیه را در اختیار استان تهران قرار دهد، تا نسبت به اصلاح شبکه توزیع اقدامات جدی صورت بگیرد و از رسیدن مقدار بیشتری از گوشتی که توزیع می شود، به دست مصرف کننده های واقعی مطمئن شویم و از سوء استفاده احتمالی برخی سودجویان به دلیل اختلاف قیمت موجود بین گوشت توزیعی با بازار جلوگیری شود.

مرغداران قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار را قبول ندارند

وی در پاسخ به سوالی در مورد علت بالاتر بودن قیمت گوشت مرغ نسبت به نرخ مصوب نیز اینگونه توضیح داد: هم مرغداران و هم وزارت جهاد کشاورزی معتقدند باید تجدید نظری در خصوص قیمت گوشت مرغ صورت بگیرد و مرغداران این قیمت را کارشناسی نمی دانند، برای اصلاح قیمت مصوب مرغ نیز اقداماتی صورت گرفته اما هنوز تصمیم قطعی در این خصوص گرفته نشده است.

رییس سازمان صمت استان تهران اضافه کرد: مرغداران قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار را قبول ندارند و محصولات خود را با قیمتی بالاتر در اختیار کشتارگاه ها می گذارند و کشتارگاه ها نیز مجبورند، با قیمت بالاتر عرضه کنند و همین امر سبب اختلاف قیمت بین بازار و نرخ مصوب ستاد تنظیم می شود.

وی علت افزایش قیمت تخم مرغ را نیز عدم تطابق عرضه و تقاضا دانست و گفت: در حال حاضر تخم مرغ واحدهای تولیدی کم تر از میزان تخم مرغ مورد نیاز بازار است و به همین دلیل شاهد افزایش قیمت هستیم و میزان تخم مرغ های وارداتی نیز محدود است و نتوانسته این کمبود را جبران کند.

حال باید منتظر ماند و دید، رضا رحمانی وزیر تازه نفس صمت، شریعتمداری وزیر تازه نفس تعاون، کار و رفاه اجتماعی و محمود حجتی، وزیر کشاورزی و نیز مسئولان استانی چه تدبیری برای مدیریت آشفته بازار کالاهای اساسی و تعیین تکلیف قیمت ها و نحوه عرضه مناسب در بازار خواهند داشت.


منبع: خبرگزاری مهر